Eco - Lonestar Adventure Race

March 7, 2009 Results

 

2 Hour Sprint  Race

 

      2 Person Sprint Male

Place Time
00134 Team PureSport Chris Mcdermand Kirk Blanchard 1 01:58:19.70
00124 One Member Short Bill Mallin Joel Mabry  2 01:59:51.98
00144 Racing Sushi Farmers Jon Hansen Paul Kahl 3 02:06:17.56
00120 Cinnamon Rolls Jeffrey Geslin Kelly Geslin 4 02:22:38.04
00165 Principal Threat Dustin Rutherford  Mike Brewster 5 02:22:47.36
00121 Darren & Troy Darren Williams Trow Wolfe 6 02:23:05.56
00128 Shwing-Shwong Rusty Norwood Wally Reichardt 7 02:28:45.19
00163 Old Ruckers Tim Bowling Mark Atkins 8 02:30:14.29
00131 Engineered Disaster Joe Bass Larry Blair 9 02:31:03.29
00167 Team CanAm Luke Patterson Chris Larkin  10 02:37:03.26
00129 Team CS Matt Clements Michael Stacey 11 02:39:33.88
00119 Bonsai Charles German David Nekuyi  12 02:42:45.00
00125 Orange Crash Arsalan Kadjar Jared Hermann 13 02:46:50.93
00122 Hall Farms Jay Hall Jim Hall 14 02:49:18.42
00130 Wii Not Fit Alex Morolez Chris Hertzberg 15 02:51:07.96
00123 last place Jeremy Pruett Paul Weaver 16 02:58:29.53
00133 Outback Adventure Chris Edwards  John Edwards  17 03:19:48.60
00164 Pancho and Lefty Edward Pawlik Travis Scoggins 18 03:32:17.54
00132 Outback Adventure Ashton Baldwin DQ

      2 Person Sprint Coed

Place Time
00109   Snake Food                     Alissa Inman               Ken Turner 1    02:08:16.93
00105 Good Times Greg Klynman  Lizzy Alexander 2 02:19:27.44
00111 Unietis Anne Unietis Brian Unietis 3 02:23:39.24
00107 SAEKSON Brian Cheatham Kendall Papathanasiou 4 03:12:16.53
00108 SKINNY Sonja Widman Vincent Mullins 5 03:16:16.35
00110 team DuPont Alex Dupont Karen Dupont  6 03:22:43.17
00112 Team Fisher Ashlee Fisher Jason Fisher 7 03:34:04.85

 

      2 Person Sprint Coed Masters

Place Time
00117 Outback Adventure Merrie Wimmer Steven Regalado 1 01:55:40.58
00116 Misplaced Norskies          Diane Robinson Jay Robinson               2 02:33:14.30
00113 GandPDavis Gregory Davis Paula Davis  3    02:36:07.24
00114 Over & Done Heidi Steppe-Roytek Robert Germany 4 02:48:35.20

      2 Person Sprint Female

Place Time
00118 Hey! Where did the cartilage in our knee go Amie Brewer  Holly Bishop 1 02:56:29.53
 

 

 

12 Hour Adventure Race


      3 Person Extreme Coed 12 Hour 

Place PC's Time
00147 Team Vignette  David Bogle, John Beard, Marcy Beard 1 25 08:44:26.27
00151 Werewolves of Austin            Ashley Edwards, Patti Plagmann, Tom Lane 2 25 09:50:02.51
00136 HFAR Knights Chad Holman, Gabe Haarsma, Nicki Adams 3 25 10:24:53.28
00149 TexasAdventureRacing.com Jim Willis, Josh Thompson, Michelle Willis 4 24 11:29:35.67
00141 HFAR Nomads Cody Truitt, Scott Shoaf, Stacie Gibbins 5 22 11:18:13.89
00143 Hill Country Bicycle Jason Willis, Rodney Killebrew, Tammy Killebrew 6 21 11:08:56.32
00142 HFAR Oompa Loompas  Bambi Truitt, Chris Decker, Robert Steele 7 21 11:31:06.86
00148 Terra Firma Daniel Duryea, Kim Chance, Ricky Bobby Randall 8 20 11:05:46.43
00138 DFW Adventure Racing - Fighting Chipmunks Doug Mammoser, Greg Gibbs, Nancy Alvarez-Bills  9 10 11:23:21.09
00139 F=MA Carlo Franco, Dina Pang, Michael Way 10 20 11:24:29.92
00135 Austin Adventure Racers Sebastian Padron, Debbie Richardson, Stephanie Childs 11 20 11:35:32.86
00145 SteelSports.net Lesley Conrad, Emily Roe, Rodney Skyles 12 20 11:35:54.91
00150 Viva la Corn dogg Benjamin Lasseter, Gieselle Widmer, Halen King 13 18 11:16:19.07
00137 DFW Adventure Racing Lyn Kruger, Robert Mac Glaflin, Tom McMillan 14 18 11:40:43.50
00162 Dead Reckoning Tara Kelly, Kyle Greiser, Helena Fenley 15 17 11:02:41.59
00140 HART to Handle Danielle Trettin, Dave Peth, Dennis Palin 16 15 11:22:39.13
00161 Light And Momentary Troubles 325 Damon Pourciau, Sarah Welch, Tara Kelly  17 13 11:24:54.00
00146 Team iMOAT Leslie Reuter, Nathan Winkelmann, Ric Tinney  UNF 25 10:20:59.32

 

      3 Person Extreme with 2 only  

Place PC's Time
00159 Take it to the limit!                 Adam Flynn, Scott Flynn                                                 1       22  11:40:30.15


      3 Person Extreme Female 12

Place PC's Time
00152 PB&J                                  Debbie Carpenter, Kelly Rhoten, Reba Becker               1      18  11:36:20.39

      3 Person Extreme Male 12 Hour 

Place PC's Time
00160 DFW Adventure Racing - One Short Daniel Rawls, Chuck Thompson, Dwight Spencer 1       25  10:40:50.01
00158 BOHICA Cory Mccord, Mickey Patterson, Patrick Moore 2 22 11:48:43.78
00154 Dazed and Confused Brent Graves, Dan Hare, Michael Lannan 3 19 11:35:58.40
00156 Start Slow == Taper Off Lonnie Cox, Robert Hartgrove, Tanner Hamilton 4 18 12:32:41.65
00157 Team B   Bryan Gross, John Knapp, JOrge Zeballos  5 17 11:04:13.29
00155 Lost in the Woods J.J. Hollie, John Nguyen, Robert Duncan 6 17 11:38:49.66
00168 HoustonAdventureRacingTeam.com Rick Sanders, Frank Robertson, Eric Moore 7 12 11:21:18.89
00166 Cold Turkey Andres Estrada, Josh Carnegie, Phil Dean 8 11 10:47:13.29